Rattan

0
Rattan

RATTAN MATERIAŁ POZYSKANY Z TRZCINOPALMY

Rattan (niektórzy piszą - ratan) jest surowcem uzyskanym z trzcinopalmy - Calamus Rotang, często zwany trzciną hiszpańską lub indyjską. Calamus Rotang jest palmą o bardzo długich pędach, rośnie w strefie tropikalnej, głównie w Indonezji. Z ponad 600 gatunków rotangu tylko kilka ma znaczenie użytkowe. Ze względu na swoje właściwości rattan jest doskonałym surowcem do produkcji mebli, koszy i innych artykułów plecionkarskich. W Europie jest wykorzystywany od czasów kolonialnych. Wiemy jednak, że pierwsze meble z rattanu powstały już w starożytnym Egipcie ponad 1600 lat p.n.e. Na pierwszy rzut oka rattan można pomylić z bambusem, ale to zupełnie inne rośliny, bambus należy do rodziny traw i jest w środku pusty, natomiast wnętrze rattanu składa się z pojedynczych włókien kapilarnych połączonych w jednorodną masę. Rattan jest surowcem ekologicznym, który szybko rośnie i nie musimy czekać na pełnowartościowy surowiec do produkcji kilkadziesiąt lat jak w przypadku drewna uzyskiwanego z drzew.

Rattan do wyplatania

IDEALNY SUROWIEC PLECIONKARSKI

Rattan dzięki swojej budowie charakteryzuje się elastycznością i giętkością, dlatego tak chętnie jest wykorzystywany do produkcji mebli. Pod względem plastyczności jest materiałem dużo lepszym i chętniej wykorzystywanym niż wiklina. Na potrzeby plecionkarskie i produkcji mebli rattan pozyskuje się z pędów o średnicy od 1 mm do ponad 40 mm i sprzedaje się w sztangach o długości około 3 metrów. Rattan to nie tylko kije i patyki, ale również doskonały surowiec do produkcji siatek i mat dekoracyjnych  używanych do produkcji frontów meblowych i szaf, a także krzeseł i foteli. Jest surowcem, który można barwić na dowolne kolory przy pomocy bejc lazurowych tak, aby uwidocznić strukturę tego surowca i jednocześnie poprawić estetykę produkowanego mebla.

Plecionka rattanowa

Z rattanu produkuje się również różne przedmioty użytkowe kosze, kufry, wazony. Do ich produkcji wykorzystuje się cienkie pręty rattanu (peddig) ze środka rośliny, a z kory rattanu produkuje się doskonałej jakości taśmy (od 1,6 mm do 5 mm szerokości), które wykorzystujemy do wyplatania siedzisk i oparć w krzesłach, fotelach i głowicach łóżek. 

Rattan jest również doskonałym surowcem do nauki wyplatania. Do tego celu szczególnie polecamy cienkie patyki rattanowe (3,4,5 mm) do zajęć rehabilitacyjnych w warsztatach terapii zajęciowej.

INNE ZASTOSOWANIE RATTANU

Rattan dzięki swojej budowie znajduje również zastosowanie w dyfuzorach zapachów jako zapachowe patyczki, które stopniowo uwalniają aromat z ozdobnych flakonów. Jeżeli wasze dyfuzory nie uwalniają zapachów to znaczy, że zamiast rattanu zastosowano szpilki bambusowe, które do tego się nie nadają.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium