Naprawa krzeseł Thonet i innych mebli wyplatanych rattanem

0
Naprawa krzeseł Thonet i innych mebli wyplatanych rattanem

Naprawą siedzisk wyplatanych w krzesłach Thonet zajmujemy się w naszej pracowni renowacji mebli, a najtrudniejsze zadania powierzamy najlepszym konserwatorom, którzy specjalizują się w tego typu  pracach. Oczywiście nie ograniczamy się jedynie do naprawy siedzisk w krzesłach. Wyplatamy również oparcia, fotele, stoliki, głowice łóżek i inne elementy dekoracyjne w meblach. Ten artykuł dedykujemy tym osobom, które szukają ratunku dla swoich uszkodzonych mebli i nie wiedzą jak i gdzie dokonać takiej naprawy.

Uszkodzone krzesło Thonet

Wiele osób ma w piwnicach i na strychach stare meble, które mają uszkodzone siedzisko lub oparcie, mają i nie wiedzą co mogą z tym zrobić. Często są to meble bardzo wartościowe, które mogą ozdobić niejedno wnętrze. Z  informacji  od osób, które trafiają do naszej firmy wynika, że ludzie szukają pracowni renowacji mebli, która wyplata trzciną, żyłką, rafią, wikliną i nie znajdują … bo powinni szukać pracowni wyplatających rattanem.

Pracownia renowacji mebli wyplatanych.

Do naprawy siedzisk i oparć krzeseł i foteli używa się specjalne, szlifowane włókna rattanowe lub … gotowe siatki. Warto jednak wiedzieć, że nie we wszystkich krzesłach można zamocować gotową siatkę, tak jak nie we wszystkich można wypleść siedzisko ręcznie z włókna. Wszystko zależy od konstrukcji krzesła. Nasza rada. Zanim wyrzucicie stare, uszkodzone krzesło lub fotel z popękanym siedziskiem lub oparciem zapytajcie naszych specjalistów o możliwość naprawy. Nie bójcie się również korników, gdyż skutecznie je zwalczamy.

Pracownia renowacji mebli wyplatanych. Wyplatanie, naprawa

Jeżeli jednak są osoby, które chcą dokonać takiej naprawy samemu, to dla nich w naszym sklepie mamy bogactwo surowców i materiałów do renowacji takich mebli. Oferujemy włókna rattanowe o różnej szerokości, gotowe siatki rattanowe i kołek trapezowy do zaślepiania otworów montażowych. Polecamy nasze materiały, które są wykorzystywane przez inne pracownie zajmujące się renowacją mebli. Siatki rattanowe i włókna do renowacji niestety nie są tanie, gdyż staramy się dostarczać surowce najlepszej jakości. Nasze włókna rattanowe pochodzą z najlepszych sortowni surowców na  świecie, a siatki rattanowe nie budzą zastrzeżeń. Dla uzdolnionych majsterkowiczów przygotowaliśmy Zestaw do naprawy siedziska krzesła Thonet.

Co polecamy? Włókna rattanowe często błędnie nazywane rafią, którą też mamy w swojej ofercie. Należy sprawdzić jakiej szerokości włókno występuje w uszkodzonym siedzisku. Najczęściej są to włókna o szerokości 2 lub 2,5 mm. Siatki rattanowe, tutaj polecamy siatkę typ 11, czyli plecionkę rattanową z naturalnym licem.

 Krzesło z wyplotem ręcznym. Widok góry siedziska. Włókna zbiegają się do otworów montażowych.

Krzesło z wyplotem ręcznym. Widok góry siedziska. Włókna zbiegają się do otworów montażowych.

Krzesło z wyplotem ręcznym. Widok spodu krzesła. Włókna zbiegają się do otworów montażowych.

Krzesło z wyplotem ręcznym. Widok spodu krzesła. Włókna zbiegają się do otworów montażowych.

Jak rozpoznać co potrzebujemy siatkę czy włókno rattanowe? Wszystko zależy od konstrukcji mebla. Jeżeli w krześle na obwodzie występują otwory montażowe, to wiemy, że mebel był wyplatany ręcznie.

W tym krześle wstawiono gotową siatkę rattanową. Świadczy o tym kołek rattanowy w rowku montażowym.

W tym krześle wstawiono gotową siatkę rattanową. Świadczy o tym kołek rattanowy w rowku montażowym.

Jeżeli otwór jest zaślepiony kołkiem trapezowym, to wiemy, że w krześle była zastosowana gotowa siatka rattanowa. Oczywiście nie wszędzie można zastosować siatki rattanowe z uwagi na specyficzne formy splotów. Czasami musimy skorzystać z pomocy mistrza plecionkarstwa.

Wyplot z rattanu

 

Oczywiście wymiana gotowej siatki jest zdecydowanie tańsza niż żmudne wyplatanie ręcznie z włókien rattanowych, dlatego są firmy, które oferują przeróbkę krzesła wyplatanego ręcznie na wersję rowkową, my takiej usługi nie oferujemy, gdyż w ten sposób bardzo łatwo zniszczyć cenny antyk i obniżyć jego wartość nawet o kilkaset lub kilkanaście tysięcy złotych. Zachowania wierności w sztuce renowacji nauczyliśmy się współpracując z najlepszymi muzeami w Polsce. Szczególnie cenimy sobie współpracę z Muzeum Narodowym w Warszawie przy projekcie renowacji cennych mebli wyplatanych z kolekcji Zamku w Łańcucie.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania biuro@gaba.pl

Nigdy nie zastąpimy kontaktu bezpośredniego e-mailem. Jeżeli chcesz porozmawiać zadzwoń 22 380 21 40.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium